Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa jakość energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Jego zadaniem jest pokazanie, ile energii potrzeba do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.
Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach.
Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.
Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
Kiedy świadectwo jest niezbędne?
Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego.
Dokument jest niezbędny przy sprzedaży, wynajmie lub oddaniu do użytkowania budynku.
W przypadku sprzedaży, notariusz odnotowuje przekazanie świadectwa podczas sporządzania aktu notarialnego, a w przypadku jego braku informuje o konieczności przekazania go kupującemu.
Ponadto, obecnie funkcjonujące przepisy nakładają na właścicieli sankcje za brak świadectwa w postaci kar sięgających nawet kilku tysięcy złotych.
W Visioner Nieruchomości świadectwa charakterystyki energetycznej sporządzane są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, wpisane do ministerialnego rejestru osób uprawionych do wykonywania świadectw oraz posiadające obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Świadectwa wykonujemy w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie, pozwalające na rzetelne przedstawienie danych według najbardziej aktualnych norm.
Gotowy dokument opatrzony specjalnym numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków i podpisem osoby uprawnionej, przekazujemy w formie papierowej klientowi oraz umieszczamy w bazie rządowej.
Świadectwo ważne jest 10 lat od daty jego sporządzenia, a ważność w tym czasie może stracić jedynie z powodu przeprowadzenia robót budowlano-instalacyjnych, w wyniku których zmianie uległa charakterystyka energetyczna budynku.